Význam kojení
a mateřského mléka

Kojení je důležité pro vás i vaše miminko. Mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny pro novorozence. Během kojení se mezi vámi a miminkem prohlubuje rodičovské pouto, které vás spojí na celý život. Kojení je velké téma pro každou maminku, která chce pro své dítě to nejlepší.

Průvodce kojením
aneb co nastane po porodu

Na produkci mléka a kojení se vaše tělo připravuje již během těhotenství. Postupně se mění tvar prsou a začíná se tvořit mateřské mléko. Ihned po porodu spustí hormony automaticky produkci mléka (laktaci) a vy tak můžete začít kojit.

Ragády

Ragády jsou bolestivá poranění a praskliny na bradavkách. Vznikají při nesprávné technice kojení a při nedostatečné léčbě mohou být příčinou ukončení kojení. I drobné poranění si proto zaslouží vaši pozornost.

Příznaky ragád

  • Praskliny a trhliny na bradavce
  • Odřeniny na bradavce
  • Bolestivé a pálící bradavky
  • Krvácení

Podle závažnosti příznaků se zánět prsu (mastitida) klasifikuje jako:

  1. Subklinická mastitida, která je provázená snížením mlékotoku či vznikem zatvrdlin. S těmito potížemi se setká na začátku kojení skoro každá maminka. Patří k těm běžným a jsou jednoduše řešitelné.
  2. Subakutní mastitida, která je provázená snížením mlékotoku, vznikem zatvrdlin a navíc bolestí či řezáním v prsu. Tento stav je závažnější. Jen pozor, aby nedošlo k výraznému zvýšení teploty a propuknutí zánětu se všemi jeho příznaky.
  3. Akutní mastitida je provázená snížením mlékotoku, vznikem zatvrdlin, zarudnutím, otokem,  horkostí prsu, únavou, nechutenstvím, vysokou horečkou či tvorbou abscesů. Tato forma je nejzávažnější a její léčbu by měl volit lékař.

Zánět prsu může vzniknout:

  • v důsledku nerovnováhy mezi přirozeně přítomnými mikroorganismy žijícími v mateřském mléce. V případě únavy, vyčerpání, stresu či nemoci matky může dojít k přemnožení potenciálních škodlivých mikroorganismů v mateřském mléce, což se klinicky projeví jako zánět. Přemnožit se může např. Stafylococcus aureus, který v za normálních podmínek organismu neškodí.
  • dostane-li infekce zvenčí do mlékovodu nebo mléčné žlázy. Vstupní branou infekce bývá nejčastěji poraněná bradavka nebo ucpaný mlékovod. Mastitida vzniká velmi často také jako důsledek neléčené retence.

Nejčastějším původcem zánětu je Stafylococcus aureus. Zánět prsu patří mezi nejčastější příčiny předčasného odstavení kojence, a proto je třeba jej při podezření neprodleně začít řešit.