Nejčastější problémy při kojení

Mezi nejčastější problémy při kojení patří poranění bradavek (ragády)zadržování mléka (retence) a zánět prsu (mastitida). Všechna tato onemocnění jsou bolestivá a u krmení mohu obtěžovat nejen vás, ale i kojence. Nemusíte se však bát – pokud s našimi radami poznáte jejich příznaky včas, je jejich řešení jednoduché a relativně rychlé.

Zadržování mléka – Retence   Zánět prsu u kojících žen – Mastitida

Ragády

Ragády jsou bolestivá poranění a praskliny na bradavkách. Vznikají při nesprávné technice krmení a při nedostatečné léčbě mohou být příčinou ukončení kojení. I drobné poranění si proto zaslouží vaši pozornost.

Příznaky ragád

  • Praskliny a trhliny na bradavce
  • Odřeniny na bradavce
  • Bolestivé a pálící bradavky
  • Krvácení

Komplikace ragád:

Neléčené ragády se mohou prohlubovat a při každém kojení bolet a krvácet. Ragády jsou navíc ideální místo pro vstup bakterií a plísní do prsu a mohou se jednoduše zanítit. Větší infekce se přitom musí léčit antibiotiky. Pokud se infekce příliš rozvine a ragády se nehojí, hrozí ukončení kojení.

TIP: Co dělat při vzniku ragád?

Ragády byste měla léčit ihned po zaznamenání prvních příznaků. Ihned jakmile si všimnete oděrek, prasklin či bolesti bradavek při kojení, věnujte svým prsou zvýšenou péči. Protože za ragády může většinou nesprávná technika kojení, ujistěte se, že miminko správně krmíte. Pokud si nejste jistá, zkonzultujte techniku s lékařem nebo laktační poradkyní. Dobře zvládnutým kojením totiž urychlíte hojení ragád.

Zacelení ran napomůže také mazání mateřským mlékem, které obsahuje prospěšné látky a citlivou pokožku obalí ochranným filmem. Po každém kojení potřete poraněné místo mlékem a nechte jej zaschnout. Bradavkám prospěje i pohodlí a vzdušnost, a proto se doporučuje nošení volných a měkkých podprsenek z prodyšného materiálu.