Nejčastější problémy při kojení

Mezi nejčastější problémy při kojení patří poranění bradavek (ragády), zadržování mléka (retence) a zánět prsu (mastitida). Všechna tato onemocnění jsou bolestivá a u krmení mohu obtěžovat nejen vás, ale i kojence. Nemusíte se však bát – pokud s našimi radami poznáte jejich příznaky včas, je jejich řešení jednoduché a relativně rychlé.

Poranění bradavek – Ragády   Zánět prsu u kojících žen – Mastitida

Bolestivé nalití prsou
a zadržování mléka (retence)

Bolestivé nalití prsou a retence postihuje téměř každou maminku. Vzniká při přebytku a dlouhém stání mléka v mléčné žláze nebo mlékovodu. Pokud se prs dostatečně nevyprazdňuje, mléko v něm městná a ucpává mlékovod. Prsa jsou pak bolestivá, horká a tok mléka je mnohem slabší než obvykle.

Příznaky retence

  • Pocit napětí a nalitého prsu
  • Bolestivost a větší objem prsu
  • Horkost prsu
  • Mírná horečka
  • Pomalejší nebo ztížený tok mléka z prsu

Komplikace retence:

Neléčená retence může snadno přejít v zánět prsu. Ten doprovází horečky, nechutenství a únava, takže značně ztěžuje péči o miminko. Zánět prsu bývá také jednou z nejčastějších příčin ukončení kojení.

TIP: Co dělat při retenci mléka?

Abyste předešla komplikacím, zaveďte léčebná opatření už při prvních pocitech nalití a bolesti prsu. Velmi důležité je pokračovat v kojení. I při retenci je doporučeno si zkontrolovat techniku kojení a mít tak jistotu, že miminko může bez problémů sát a vyprázdnit tak vaše prsa. Pokud máte po kojení prsa stále hodně nalitá, přebytečné mléko odstříkejte. Pro uvolnění mléka se také doporučuje před každým krmením prsa nahřát teplou vodou a promasírovat zatvrdlé oblasti. Po kojení naopak na prsa přikládejte tvarohové a chladící zábaly, které uleví od bolesti a zpomalí zánětlivé reakce.

Co dělat, aby retence mléka nevyústila v zánět?

Důležitá je mimo jiné i rovnováha mikroorganismů v mateřském mléce. Lactobacillus fermentum Lc40 udržuje  v mléce rovnováhu mezi přirozeně přítomnými mikroorganismy. Pozor – nejedná se o  známé laktobacily, které se vyskytují třeba v jogurtech. Jde o unikátní kmen Lactobacillus fermentum Lc40, který se získává přímo z mateřského mléka. Lze jej jednoduše užívat v kapslích doplňku stravy Feminella Hereditum, který slouží k podpoře zdravého kojení.