Nejčastější problémy při kojení

Mezi nejčastější problémy při kojení patří poranění bradavek (ragády), zadržování mléka (retence) a zánět prsu (mastitida). Všechny tyto onemocnění jsou bolestivá a u krmení mohu obtěžovat nejen vás, ale i kojence. Nemusíte se však bát – pokud s našimi radami poznáte jejich příznaky včas, je jejich řešení jednoduché a relativně rychlé.

Poranění bradavek – Ragády   Zadržování mléka – Retence

Zánět prsu u kojících žen (mastitida)

Zánět prsu se odborně nazývá mastitida. Nejčastěji se vyskytuje v období do 12 týdnů po porodu. Tehdy je riziko vzniku zánětu největší, neboť kojení je pro ženský organismus nesmírnou zátěží. Jak maminka, tak miminko si na kojení zvykají a musí se vzájemně sladit.

Příznaky zánětu prsu (mastitidy)

Podle závažnosti příznaků se zánět prsu (mastitida) klasifikuje jako:

 1. Subklinická mastitida, která je provázená snížením mlékotoku či vznikem zatvrdlin. S těmito potížemi se setká na začátku kojení skoro každá maminka. Patří k těm běžným a jsou jednoduše řešitelné.
 2. Subakutní mastitida, která je provázená snížením mlékotoku, vznikem zatvrdlin a navíc bolestí či řezáním v prsu. Tento stav je závažnější. Jen pozor, aby nedošlo k výraznému zvýšení teploty a propuknutí zánětu se všemi jeho příznaky.
 3. Akutní mastitida je provázená snížením mlékotoku, vznikem zatvrdlin, zarudnutím, otokem,  horkostí prsu, únavou, nechutenstvím, vysokou horečkou či tvorbou abscesů. Tato forma je nejzávažnější a její léčbu by měl volit lékař.

Zánět prsu může vzniknout:

 • v důsledku nerovnováhy mezi přirozeně přítomnými mikroorganismy žijícími v mateřském mléce. V případě únavy, vyčerpání, stresu či nemoci matky může dojít k přemnožení potenciálních škodlivých mikroorganismů v mateřském mléce, což se klinicky projeví jako zánět. Přemnožit se může např. Stafylococcus aureus, který v za normálních podmínek organismu neškodí.
 • dostane-li infekce zvenčí do mlékovodu nebo mléčné žlázy. Vstupní branou infekce bývá nejčastěji poraněná bradavka nebo ucpaný mlékovod. Mastitida vzniká velmi často také jako důsledek neléčené retence.

Nejčastějším původcem zánětu je Stafylococcus aureus. Zánět prsu patří mezi nejčastější příčiny předčasného odstavení kojence, a proto je třeba jej při podezření neprodleně začít řešit.

Komplikace zánětu prsu (mastitidy)

Mastitida je vážné onemocnění, které může při zanedbání přejít ve vážné komplikace. Tou nejzávažnější je ukončení kojení a předčasné odstavení miminka. Špatně léčený zánět může přejít do chronické formy. V prsu se také mohou vytvořit abscesy a píštěle.

TIP: Co dělat při retenci mléka?

Při mírném zánětu prsu (subklinická mastitida) s příznaky jako je snížený mlékotok či vznik zatvrdlin je vhodné užívat kapslí Feminella Hereditum. Aktivní složka Lactobacillus fermentum Lc40 přispěje k obnovení rovnováhy mezi přirozeně přítomnými bakteriemi v mateřském mléce. „Závažnější“ zánět prsu (subaktuní mastitida) provázená sníženým mlékotokem, vznikem zatvrdlin a bolestí či řezáním v prsu je řešitelná kombinací léků proti bolesti (např. ibuprofen)a Feminelly Hereditum. Akutní mastitida s příznaky sníženého mlékotoku, vznikem zatvrdlin, zarudnutím, otokem, horkostí prsu, únavou, nechutenstvím, vysokou horečkou se řeší kombinaci antibiotik, léků na snížení horečky či tlumení bolesti. Příznaky akutní mastitidy jako bolest v prsu dokázal potlačit i Lactobacillus fermentum Lc40. V klinické studii* provedené u 225 žen prokázal pokles počtu bakterií, ústup bolesti a snížil procento znovu navrácených potíží.
12*Klinická studie Arroyo R. et al.: Treatment of Infectious Mastitis during Lactation: Antibiotisc versus Oral Administration of Lactobacilli Isolated from Breast Milk, CID 6, 2010:50)

Podezření na zánět prsu byste měla konzultovat s lékařem, který posoudí vážnost příznaků a zvolí vhodnou léčbu.

Kromě užívání léků a doplňků stravy je důležité odpočívat, podpořit tok mléka a pečovat o bolavá prsa. Před kojením pomáhá mléko uvolnit masáž teplou vodou. Po kojení naopak přináší úlevu chlazení a tvarohové či zelné obklady. Významnou roli hraje při léčbě i častější kojení a odstříkávání přebytečného mléka.

Desatero prevence mastitidy

Mastitida je nepříjemné onemocnění, kterému je lepší se vyhnout. Proto přinášíme tipy, jak se jí vyvarovat a užívat si zdravé kojení co nejdéle.
 1. Zkontrolujte si správnou techniku kojení.
 2. Noste prodyšné a měkké podprsenky.
 3. Pečujte a kontrolujte si bradavky.
 4. Praskliny a poranění bradavek řešte okamžitě po jejich vzniku.
 5. Při kojení střídejte prsa.
 6. Nechte miminko, aby vám dostatečně vyprázdnilo prs.
 7. Pokud máte prsa nalitá, odstříkávejte nebo odsávejte přebytečné mléko.
 8. Po kojení nechte na bradavkách zaschnout mléko.
 9. Máte-li podezření na městnání mléka nebo ucpání mlékovodu, naordinujte si sérii masáží, kojení a obkladů.
 10. Preventivně užívejte Lactobacillus fermentum Lc40, který pomáhá udržet v mléku přirozenou rovnováhu mikroorganismů, čímž podporuje zdravé kojení.