Průvodce kojením
aneb co nastane po porodu

Na produkci mléka a kojení se vaše tělo připravuje již během těhotenství. Postupně se mění tvar prsou a začíná se tvořit mateřské mléko. Ihned po porodu spustí hormony automaticky produkci mléka (laktaci) a vy tak můžete začít kojit.

Porod a první kojení
– jak začít?

S prvním kojením je nejlepší začít co nejdříve po porodu tak, aby se u vás naplno spustila laktace a miminko si zvyklo na krmení z prsu. Několik dní po porodu se vám v prsou bude tvořit nažloutlé mlezivo (kolostrum). Mlezivo je bohaté na bílkoviny, minerály a protilátky, které miminko potřebuje po porodu nejvíc. I když se ho tvoří relativně málo (50 mililitrů za den), nemusíte se bát, že dítě bude strádat hlady. Novorozenec má totiž pro první dny dostatek energetických zásob ještě z období těhotenství. Jste-li s miminkem oba zdraví, není jej nutné nijak přikrmovat.

Kojení v šestinedělí
– od přechodného ke zralému mléku

Po několika dnech od porodu začne vaše tělo produkovat větší množství přechodného mléka. To může způsobit bolestivé nalití prsou, a proto je důležité v této fázi hodně kojit, střídat prsy a v případě potřeby přebytečné mléko odstříkat.

Zhruba 2 týdny po porodu se přechodné mléko změní na zralé mléko. Tento typ mléka má nižší hustotu a světlou až namodralou barvu. Zralé mléko má různé složení podle toho, kde se v prsu nachází. Přední mléko je bohaté na cukry a vodu a jeho cílem je ukojit dětskou žízeň. Zadní mléko je naopak tučnější a hustší a slouží k utišení hladu. Aby miminko prospívalo, měla byste ho krmit z jednoho prsu alespoň 10 minut tak, aby mělo přístup k oběma typům mléka.

Nejčastější problémy při kojení

Mezi nejčastější problémy při kojení patří poranění bradavek (ragády)zadržování mléka (retence) a zánět prsu (mastitida). Všechna tato onemocnění jsou bolestivá a u krmení mohu obtěžovat nejen vás, ale i kojence. Nemusíte se však bát – pokud s našimi radami poznáte jejich příznaky včas, je jejich řešení jednoduché a relativně rychlé.

Poranění bradavek – Ragády   Zadržování mléka – Retence   Zánět prsu u kojících žen – Mastitida