Správná technika kojení

I když se kojení zdá být automatickým reflexem, k němuž jste vy i vaše dítě biologicky nastaveni, nalezení té nejlepší techniky krmení nemusí být vůbec jednoduché. Správná technika kojení je přitom velmi důležitá. Dobře zvládnuté kojení zjednoduší miminku přístup k mléku a podpoří jeho psychickou pohodu. Technika je také důležitá pro ochranu vašeho zdraví a prevenci ragád, retence i zánětu prsu.

Správná technika kojení
nejdůležitější je poloha, přisátí miminka a klid

Na správné technice kojení se podílí hlavně polohování dítěte a kontrola přisání dítěte. Pro kojení byste si měla vždy najít klidné a prostorné místo, kde se budete moci na krmení plně soustředit a budete mít dostatek místa pro nalezení vhodné polohy a úchopu dítěte.

Techniky a polohy kojení - Poloha vleže na zádech

Poloha vleže na zádech

Techniky a polohy kojení - Poloha vleže na boku

Poloha vleže na boku

Techniky a polohy kojeni - Příčná poloha

Příčná poloha

Přiložení k prsu a správné přisátí
jak na to?

Pokud s kojením právě začínáte, doporučují lékaři zvolit takovou polohu, u které vám zůstane jedna ruka volná. Jen tak budete moci korigovat směr a hloubku přisátí. Pro přisátí je velmi důležitý takzvaný hledací reflex, který miminku pomáhá najít bradavku a předchází sacímu reflexu. Pro aktivaci hledacího reflexu nejdříve podrážděte horní ret nebo tvář novorozence bradavkou. Po stimulaci začne miminko automaticky hledat bradavku a široce rozevře ústa, což je základní předpoklad pro správné přisátí.

Jak úspěšně kojit? Fáze 1 - Široce rozevřená ústa
Široce rozevřená ústa
Jak úspěšně kojit? Fáze 2 - Hledací reflex
Hledací reflex
Jak úspěšně kojit? Fáze 3 - Přisátí s ohrnutými rty
Přisátí s ohrnutými rty

Pro bezbolestné kojení je důležité, aby miminko mělo v ústech celou bradavku a velkou část prsního dvorce.  Tím vznikne dokonalé přisátí s typicky ohrnutým dolním rtem, které umožní bezproblémový tok mléka a spustí sací reflex. Během sání by jazyk miminka měl mírně vykukovat ze spodu dolního rtu tak, aby jej novorozenec mohl stočit do ruličky. Díky stočení jazyku a vlnitým pohybům se miminku podaří vytlačit mléko z bradavky a nakrmíte jej opravdu do syta.